Okulumuzun Tarihçesi

Okulumuzun 1908 yılında Hükümet Caddesi ndeki şimdiki borsa binasının bulunduğu yerde iki katlı ahşap bir binada Reşadiye Erkek İlk Okulu adı ile açılarak eğitim ve öğretim başlamıştır. Açılışın ilk iki yılında bir sınıflı olarak öğretim yapan okulumuz 1910 yılında şimdiki bahçesinde yapılan binasına taşınmıştır.1921 yılına kadar üç sınıflı olan okulumuz 1922 yılında dört sınıflı olmuştur. Kurtuluş Savaşı’na kadar Reşadiye Erkek İlk Okulu adıyla öğretim yapan okulumuzun adı Sakarya Zaferi’nin anısına  Sakarya İlk Okulu olarak değiştirilmiştir.
1926 yılında yapılan değişikliklerle aynı semtte Kaya İlk Okulu ile birleştirilerek öğretimini devam ettirmiştir.                          


1926 yılına kadar dört sınıflı olan okulumuz bu tarihte beş sınıflı olmuş ve 5.sınıftan ilk mezunlarını 1930 yılında vermiştir.1933 yılında başka bir değişiklikle yeniden dört sınıflı okul durumuna dönüştürülmüştür.1943 yılına kadar dört sınıflı okul olarak öğretim yaptıktan sonra bu tarihte yeniden beş sınıflı okul olmuştur.1952 yılında okul yapımında yeni değişiklikler yapılmıştır.Üç yeni sınıf eklenerek oda sayısı arttırılmış ,çatı değiştirilmiş,bahçe düzenlemesi ile bahçe giriş kapısı yapılmıştır. Öğrenci sayısının giderek artması nedeni ile 1958-1959 Eğitim –Öğretim Yılı’nda  ikili öğretime geçilmiştir . Bu ikili eğitim Antalya’da ilk defa okulumuzda uygulanmıştır. Okul yapısındaki değişim 1962-1963 Eğitim –Öğretim yılında olmuştur. Bu eğitim –öğretim yılında üç yeni sınıf,sığınak,öğretmenler odası ve müdür odası yapılmıştır.1966-1967 yıllarında ise bahçe yapımı ile tuvalet yapımı çalışmaları sürdürülmüştür. Okulumuzun  şimdiki bahçesi bu yıllarda doldurularak şu anki durumuna getirilmiştir. Okul bahçesinin batısında bulunan kapı da bu yıllarda yapılmıştır. Cumhuriyetimizin 50.yılı kutlama programları içinde okulumuz bahçesinde 3.Er Eğitim Tugay komutanlığının katkılarıyla Atatürk büstü yapılarak 29 Ekim 1973‘de açılışı yapılmıştır.Dört sınıflı olan yan binası 1976 yılından 1978 yılına kadar Merkez İlköğretim Müdürlüğü olarak hizmet görmüştür. Daha sonra  ilköğretim müdürlüğünün başka bir yere taşınmasıyla; 1978-1979 Eğitim –Öğretim yılından itibaren aynı yerde Hızır Reis Orta Okulu ‘nun bir bölümü eğitim- öğretime devam etmiştir.Tatoğlu ailesi tarafından yaptırılan yeni binanın 22.10.1998 tarihinde hizmete açılması ile okulun adı Hakkı Tatoğlu ilköğretim okulu olarak değiştirilmiştir.

Okulumuz 100 yıllık tecrübesi, genç, dinamik ve deneyimli kadrosu , özverili destekçileri ile geleceğimizin güvencesi gençleri en iyi şekilde yetiştirmek gayreti içerisindedir.Bu amaç doğrultusunda kendisine öğrencilerin kendilerini bütün yönleriyle tanımalarını,öğrencilerin gerek akademik gerekse kişisel potansiyellerini tanımalarını,gerekli ortamlar oluşturularak bir üst öğrenim kurumuna en iyi şekilde hazırlamayı, misyon edinmiş.

Okulumuzda her türlü eğitim olanağının en iyisini verebilmek amacı ile     tam donanımlı iki fen laboratuarı, teknolojiyi eğitimde kullanmak için iki teknoloji odası, yine modern eğitim için bir  yabancı dil laboratuarı, sanatı sevdirmek ve en iyi çalışma ortamını sağlamak için bir resim atölyesi, bir müzik odası , öğretimi kolaylaştırmak için bir matematik sınıfı, yine öğrencilerimizin boş zamanlarını kitap okuyarak geçirmeleri için  bin kitaplı bir kütüphane,öğrencilerimize el becerilerini geliştirmek amacıyla bir adet iş-teknik sınıfı ve ev ekonomisi sınıfı ,özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizi topluma kazandırmak,onlara eğitim imkanı vermek için  iki özel sınıf , yine okul öncesi eğitimin öneminin bilinciyle  bir adet okul öncesi eğitim sınıfı, bunların dışında 1 müdür odası, 2 müdür yardımcısı odası, 1 rehberlik servisi, 1 öğretmenler odası, 1 memur odası,1 hizmetli odası 38 derslik ile mahallemize ve ilimize en iyi hizmeti verme gayreti içerisindeyiz.

Okulumuz idari hizmetleri ise  bir müdür,iki müdür yardımcısı,bir memur  tarafından yürütülmektedir.Oklumuzda beden eğitimi ve spor faaliyetleri,turnuvalar ,belirli gün ve haftalar çerçevesinde sosyal etkinlikler düzenlenmektedir.Ayrıca okul öğrenciler tarafından okul gazetesi çıkarılmaktadır. Satranç kulübü ile öğrencilerimize güven aşılamakta,Yine öğrencilerimizi sosyal kültürel faaliyetlerle yetiştirmek için okul gezileri, ders gezileri, tarih ve doğa gezileri yapılmaktadır Bunların dışında eğitimin sosyal boyutunun bilinci ile mahallemizin okuma yazma bilmeyen yetişkinlerine okuma yazma kursları açarak , velilerimizi okur yazar yapmak, Okul Aile Birliği işbirliği ile veli ihtiyaç analizi yaparak çeşitli alanlarda yardımcı olmak için veli bilgilendirme toplantıları yapılmaktadır. Başlarken de belirttiğimiz  gibi 100 yıllık tecrübesi ile okulumuz Antalya ya damgasını vurmuş, Antalya nın ve Ülkenin her alanında söz sahibi olan insanlar yetiştirmiş, misyonunu başarıyla uygulamış, toplumsal görevini en güzel şekilde yürütmektedir.Bu vesile ile Toplumun en fedakar insanları olan, geleceğimizin güvencesi çocuklarımızı en iyi  şekilde yetiştirme görev bilinci ve sorumluluğu ile bütün gücünü okuluna veren, bazen anne, bazen baba  olan, saygıdeğer öğretmenlerimize emeklerinden dolayı teşekkürler ediyorum. İyiki varsınız öğretmenimYazdır